Kľúče a zámky pre všetkých!
Kľúče a zámky pre všetkých!

Čo vedieť pred kúpou cylindrickej vložky

Chcete si vymeniť vložku vo dverách? Pár vecí by ste mali vedieť pred tým, ako sa k nám vyberiete, aby ste si kúpili takú, čo bude pasovať…

V predchádzajúcom článku sme už popísali vlastnosti a základné rozdiely medzi vložkami, tu sa dozviete, aké informácie si máte pripraviť, čo zmerať na pôvodnej vložke a nad čím sa zamyslieť.

  1. * Rozmer vložky – meria sa vzdialenosť od kraja po stred palca resp. po stred upevňovacej skrutky. Najľahšie sa odmeria vložka, keď je vybratá z dverí, ale dá sa odmerať aj pri pohľade zboku na otvorené dvere (pri prekrytom kovaní to treba v tomto prípade odhadnúť). Najbežnejší rozmer je 30+35mm, ale pri plastových, alebo netradičnejších dverách bývajú väčšie. Býva odstupňovaný po 5mm, ale na kratšej strane môže byť aj 27, 29 alebo na dlhšej tiež o milimeter väčší. Vložka by z vonkajšej strany nemala pretŕčať viac ako 3mm z kovania.
  2. * Palec či ozubený veniec? – väčšina vložiek má klasický palec, ale do niektorých bezpečnostných dverí treba vložku s ozubeným vencom. Ozubený veniec má väčšinou 10 zubov, ale existuje aj iný typ s trinástimi. Niektoré staršie zadlabávacie zámky nefungujú dobre so širokými palcami niektorých vložiek. Taktiež, mechanizmus zadlabávacieho zámku sa používaním opotrebováva a preto sa odporúča vymienať spolu s vložkou aj starý zadlabávací zámok.
  3. Farba – väčšinou je na výber mosadzná (zlatá) alebo niklová (strieborná) úprava – akej farby máte dvere alebo kovanie?
  4. Počet kľúčov – koľko ľudí bude mať kľúče – bude stačiť 3 alebo 5?
  5. Prestupová spojka alebo gombík? – Prestupová spojka umožňuje vložku otvoriť aj keď je z druhej strany zasunutý a zvrtnutý kľúč – investícia do nej sa vráti pri prvom vybuchnutí sa a môže zachrániť aj situácie, keď je niekto vnútri, kto nemôže otvoriť. Gombík je síce komfortný, ale neodporúčame ho na prvé a posledné poschodie. Pri meraní rozmeru vložky si zapamätajte, ktorá je vnútorná strana – kde má gombík byť.
  6. Patentovo chránené kľúče, ktoré sa dajú vyrobiť len po predložení bezpečnostnej kartičky sú vhodné vtedy, keď chcete zabrániť neželanému rozmnožovaniu kľúčov.
  7. Dĺžka kľúčov – väčšina lepších vložiek už má automaticky predĺžené krky kľúčov, aby sa dali použiť aj pri prekrytom kovaní (kľúč s krátkym krkom sa nedá cez otvor prekrytého kovania dostatočne vsunúť do vložky).
  8. Skladanie vložky na kľúč – ak potrebujete uzamknúť ďalšie dvere v tom istom objekte, alebo sa pokazila existujúca vložka, ku ktorej už má mnoho ľudí kľúče, dá sa poskladať vložka na existujúci kľúč alebo tiež vytvoriť niekoľko vložiek na ten istý kľúč, aby ste nemuseli nosiť veľké zväzky kľúčov.
  9. Elektronická vložka – v prípade, že často požičiavate alebo strácate kľúče je dobré sa tiež zamyslieť, či by pre vás nebola lepšia elektronická vložka, kde môžte jednoducho pridávať a uberať oprávnenia vstupov bez nutnosti vložku meniť. Na trhú existujú viaceré možnosti – otváranie príveskami (napr. EVVA e-primo), mobilom (AirKey), číselným kódom alebo odtlačkom prsta (napr. Burg-Wächter TSE).

Nutné je vedieť hlavne rozmer vložky a či náhodou nepotrebujete vložku s ozubeným vencom. Pri ostatných parametroch vám radi poradíme a vysvetlíme možnosti.

 

Meranie veľkosti vložky - na obrázku má 30+35mm (okraj-stred-okraj)
Meranie veľkosti vložky – na obrázku má 30+35mm (okraj-stred-okraj)
Meranie vložky vo dverách - vzdialenosť od upeňovacej skrutky po okraj vložky je v tomto prípade 35mm
Meranie vložky vo dverách – vzdialenosť od upeňovacej skrutky po okraj vložky je v tomto prípade 35mm
Rôzne typy vložiek: 1. dlhší rozmer, nikel + široký palec; 2. mosadzné telo + gombík na strane 35; 3. ozubený veniec
Rôzne typy vložiek: 1. dlhší rozmer, nikel + široký palec; 2. mosadzné telo + gombík na strane 35; 3. ozubený veniec
Ukážka vložky s ozubeným vencom (10-zubovým) miesto klasického palca
Ukážka vložky s ozubeným vencom (10-zubovým) miesto klasického palca
Ukážka kovania s prekrytím
Ukážka kovania s prekrytím

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

10 komentárov “Čo vedieť pred kúpou cylindrickej vložky”