Čo vedieť pred kúpou cylindrickej vložky 6


Chcete si vymeniť vložku vo dverách? Pár vecí by ste mali vedieť pred tým, ako sa k nám vyberiete, aby ste si kúpili takú, čo bude pasovať…

V predchádzajúcom článku sme už popísali vlastnosti a základné rozdiely medzi vložkami, tu sa dozviete, aké informácie si máte pripraviť, čo zmerať na pôvodnej vložke a nad čím sa zamyslieť.

 1. * Rozmer vložky – meria sa vzdialenosť od kraja po stred palca resp. po stred upevňovacej skrutky. Najľahšie sa odmeria vložka, keď je vybratá z dverí, ale dá sa odmerať aj pri pohľade zboku na otvorené dvere (pri prekrytom kovaní to treba v tomto prípade odhadnúť). Najbežnejší rozmer je 30+35mm, ale pri plastových, alebo netradičnejších dverách bývajú väčšie. Býva odstupňovaný po 5mm, ale na kratšej strane môže byť aj 27, 29 alebo na dlhšej tiež o milimeter väčší. Vložka by z vonkajšej strany nemala pretŕčať viac ako 3mm z kovania.
 2. * Palec či ozubený veniec? – väčšina vložiek má klasický palec, ale do niektorých bezpečnostných dverí treba vložku s ozubeným vencom. Ozubený veniec má väčšinou 10 zubov, ale existuje aj iný typ s trinástimi. Niektoré staršie zadlabávacie zámky nefungujú dobre so širokými palcami niektorých vložiek. Taktiež, mechanizmus zadlabávacieho zámku sa používaním opotrebováva a preto sa odporúča vymienať spolu s vložkou aj starý zadlabávací zámok.
 3. Farba – väčšinou je na výber mosadzná (zlatá) alebo niklová (strieborná) úprava – akej farby máte dvere alebo kovanie?
 4. Počet kľúčov – koľko ľudí bude mať kľúče – bude stačiť 3 alebo 5?
 5. Prestupová spojka alebo gombík? – Prestupová spojka umožňuje vložku otvoriť aj keď je z druhej strany zasunutý a zvrtnutý kľúč – investícia do nej sa vráti pri prvom vybuchnutí sa a môže zachrániť aj situácie, keď je niekto vnútri, kto nemôže otvoriť. Gombík je síce komfortný, ale neodporúčame ho na prvé a posledné poschodie. Pri meraní rozmeru vložky si zapamätajte, ktorá je vnútorná strana – kde má gombík byť.
 6. Patentovo chránené kľúče, ktoré sa dajú vyrobiť len po predložení bezpečnostnej kartičky sú vhodné vtedy, keď chcete zabrániť neželanému rozmnožovaniu kľúčov.
 7. Dĺžka kľúčov – väčšina lepších vložiek už má automaticky predĺžené krky kľúčov, aby sa dali použiť aj pri prekrytom kovaní (kľúč s krátkym krkom sa nedá cez otvor prekrytého kovania dostatočne vsunúť do vložky).
 8. Skladanie vložky na kľúč – ak potrebujete uzamknúť ďalšie dvere v tom istom objekte, alebo sa pokazila existujúca vložka, ku ktorej už má mnoho ľudí kľúče, dá sa poskladať vložka na existujúci kľúč alebo tiež vytvoriť niekoľko vložiek na ten istý kľúč, aby ste nemuseli nosiť veľké zväzky kľúčov.
 9. Elektronická vložka – v prípade, že často požičiavate alebo strácate kľúče je dobré sa tiež zamyslieť, či by pre vás nebola lepšia elektronická vložka, kde môžte jednoducho pridávať a uberať oprávnenia vstupov bez nutnosti vložku meniť. Na trhú existujú viaceré možnosti – otváranie príveskami (napr. EVVA e-primo), mobilom (AirKey), číselným kódom alebo odtlačkom prsta (napr. Burg-Wächter TSE).

Nutné je vedieť hlavne rozmer vložky a či náhodou nepotrebujete vložku s ozubeným vencom. Pri ostatných parametroch vám radi poradíme a vysvetlíme možnosti.

 

Meranie veľkosti vložky - na obrázku má 30+35mm (okraj-stred-okraj)

Meranie veľkosti vložky – na obrázku má 30+35mm (okraj-stred-okraj)

Meranie vložky vo dverách - vzdialenosť od upeňovacej skrutky po okraj vložky je v tomto prípade 35mm

Meranie vložky vo dverách – vzdialenosť od upeňovacej skrutky po okraj vložky je v tomto prípade 35mm

Rôzne typy vložiek: 1. dlhší rozmer, nikel + široký palec; 2. mosadzné telo + gombík na strane 35; 3. ozubený veniec

Rôzne typy vložiek: 1. dlhší rozmer, nikel + široký palec; 2. mosadzné telo + gombík na strane 35; 3. ozubený veniec

Ukážka vložky s ozubeným vencom (10-zubovým) miesto klasického palca

Ukážka vložky s ozubeným vencom (10-zubovým) miesto klasického palca

Ukážka kovania s prekrytím

Ukážka kovania s prekrytím


Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

6 myšlienky “Čo vedieť pred kúpou cylindrickej vložky

  • admin Autor príspevku

   Výhoda gombíku je, že sa nevymknete – z vonku sa vždy dá kľúčom otvoriť (funguje podobne ako vložka s prestupovou spojkou so stále strčeným kľúčom zvnútra, ktorú ale takto neodporúčame používať). Existuje aj gombík s blokáciou, kde je možné zvnútra zablokovať otvorenie kľúčom z druhej strany, ale toto je výnimka a kvôli nechcenému zabuchnutiu ju neodporúčame.

 • dusan

  Dobry den, mam v bezpecnostnych dverach cylindricku vlozku 30+35 a kovanie s prekrytim. Kupil som novu vlozku, bohuzial s rozmermi 40+35 a nemozem ju samozrejme namontovat kvoli prekrytemu kovaniu.

  Ake riesenie by ste mi odporucili, okrem kupy spravnej vlozky?
  Nove kovanie bez prekrytia asi nebude vhodne, lebo vlozka by trcala z kovania viac ako 1cm, odporucene su maximalne 3mm.
  Dakujem

  • admin Autor príspevku

   Keby vložka trčala z vnútornej strany 1cm, tak by to nevadilo (iba to pekne nevyzerá), ale tých 5mm navyše z vonkajšej strany nie je dobré kvôli bezpečnosti… takže jediné riešenie je nová vložka. V ponuke máme kvalitné a bezpečné vložky za dobrú cenu (výhodnejšie ako nové kovanie) – kľudne nás navštívte, radi poradíme!

 • Jozef Pupák

  Mám k Vám jednu prosbu. Zvažujem kúpu cylindrickej vložky s gombíkom do zámku vstupných dverí bytu v paneláku. Vo Vašom článku „Čo vedieť pred kúpou cylindrickej vložky“ neodporúčate použiť vložku s gombíkom pre byty na prvom a poslednom poschodí. Vysvetlite mi prosím dôvod prečo je takáto vložka nevhodná pre byty na prvom a poslednom poschodí.
  Za odpoveď vopred ďakujem – Jozef Pupák.

  • admin Autor príspevku

   Dobrý deň,
   v prvom rade je treba povedať, že gombík na vložke je naozaj praktický a zjednoduší zamykanie keď ste doma (iba zamknuté dvere sú bezpečné – nie len zabuchnuté!) a samozrejme sa nezabuchnete so zvrtnutým kľúčom vo dverách. Prípady, kedy sa neodporúča: do bytu na prvom poschodí sa dá vyliezť, do posledného poschodia zliezť zo strechy a podobne jednoducho sa dá dostať aj do rodinného domu, lebo otvoriť okno alebo balkón väčšinou nie je tak zložité ako vchodové dvere – potom si zlodej zvnútra jednoducho odomkne aby sa dostal von dverami… Tým, že sú dvere nepoškodené, tak susedom nie je nič podozrivé. V konečnom dôsledku je to samozrejme na Vašom zhodnotení a možno praktická výhoda gombíka pri každodennom používaní preváži takúto „paranoiu“, ale chceme, aby o tom zákazníci vedeli.